Plugin ten służy do zapisywania informacji o otrzymanych i wysłanych wiadomościach, a także opcjonalnie zmianach statusu użytkowników z listy kontaktów.
Aby skorzystać z pluginu, należy ustawić zmienną logsqlite:log na 1. Dane będą logowane do pliku, który jest określony przez zmienną logsqlite:path - domyślnie ~/.ekg2/logsqlite.db. Jeśli ten plik nie istnieje, to zostanie stworzony, razem z odpowiednią strukturą. Po ustawieniu opcji logsqlite:log_status logowane będą także zmiany statusów osób z listy użytkowników.
Odpowiednie ustawienie zmiennej logsqlite:path pozwala na logowanie do różnych plików zależnie od daty i od sesji. Jest to przydatna opcja, ponieważ baza może szybko urosnąć, spowalniając działanie pluginu. W ścieżce wystarczy umieścić odpowiednie znaki, które zostaną podmienione na generowane na bieżąco wartości. %S zostanie podmienione na nazwę sesji, a %Y, %M i %D zostanie podmienione na odpowiednio rok, miesiąc i dzień odebrania wiadomości lub statusu.
Przykład 2.1. Przykłady ustawień zmiennej logsqlite:path
ekg2 nie zapewnia możliwości przeszukiwania stworzonej bazy danych, oprócz polecenia logsqlite:last. Wyświetla ono ostatnio zalogowane wiadomości - domyślną ilość wyświetlanych wiadomości określa zmienna logsqlite:last_limit. Opcjonalnie, do polecenia można podać parametr -n [liczba] określający na bieżąco ile wierszy ma być wyświetlone. Drugi opcjonalny parametr to identyfikator użytkownika lub nazwa użytkownika z bieżącej sesji, którego wiadomości mają być wyświetlane.
Domyślnie polecenie logsqlite:last wyświetla wiadomości w bieżącym oknie. Można to zmienić przez ustawienie opcji logsqlite:last_in_window i logsqlite:last_open_window. Pierwsza z tych zmienny określa, czy wiadomości wyświetlane przez logsqlite:last mają być wyświetlane w okienku z rozmową z danym użytkownikiem (wiadomości bez wskazania użytkownika będą wyświetlane w oknie statusu). Po ustawieniu drugiej zmiennej na 1 ekg2 będzie otwierało okno z rozmową z danym użytkownikiem jeśli ono nie istnieje.
session text - nazwa sesji uid text - id użytkownika, który wysłał wiadomość bądź ją odbierze nick text - pseudonim type text - typ wiadomości ("chat", "msg", "sys") sent boolean - czy wiadomość jest wysyłana czy odbierana ts timestamp - czas odebrania wiadomości sentts timestamp - czas wysłania wiadomości body text - treść wiadomości
Parametry. [opcje] [uid]
Krótki opis. wyświetla ostatnie zalogowane wiadomości
-n, --number <liczba> Ilość wiadomości do wyświetlenia -s, --search <tekst> Wyświetl tylko wiadomości zawierające podany tekst <uid> UID użytkownika którego wiadomości mają być wyświetlone
Typ. liczba
Domyślna wartość. 0
określa, czy plugin loguje wiadomości
Typ. bool
Domyślna wartość. 0
określa, czy logujemy ignorowane wiadomości (NFY).
Typ. bool
Domyślna wartość. 0
określa, czy będą logowane zmiany stanu ludzi z listy (zmienna ,,log'' musi być różna od 0)
Typ. tekst
Domyślna wartość. ~/.ekg2/logsqlite.db
ścieżka do pliku z bazą danych. Jeśli plik nie istnieje, to zostanie stworzony. Rozpoznawane znaki: * %S - sesja nasza * %Y, %M, %D - rok, miesiąc, dzień Rozszerzenie pliku zależy od typu pliku logowanie (txt, xml, itp.) Przykłady: - logowanie do katalogów wg. sesji: log_path = "~/.ekg2/logsqlite/%S.db" np. /home/users/leafnode/.ekg/logsqlite/gg:123.db - logowanie do katalogow wg. sesji (katalog) i daty (plik): log_path = "~/.ekg2/logsqlite/%S/%Y-%M-%D.db" np. /home/users/leafnode/.ekg2/logsqlite/jid:fr@h.pl/2004-05-31.db - logowanie do /tmp z sesją i datą: log_path = "/tmp/%S-%Y.%M.%D.db" np. /tmp/gg:31337-2004.05.31.db
Typ. liczba
Domyślna wartość. 10
maksymalna ilość wiadomości wyświetlanych przez polecenie logsqlite:last
Typ. bool
Domyślna wartość. 0
określa czy wiadomości wyświetlane przez polecenie będą wyświetlane w oknie rozmowy z daną osobą. To, czy nieistniejące okienko będzie otwierane, określa zmienna logsqlite:last_open_window
Typ. bool
Domyślna wartość. 0
określa czy w przypadku wyświetlania wiadomości danej osoby przez lastlog w okienku rozmowy z nią, to okienko będzie otwierane jeśli jeszcze nie istnieje (ktoś zrozumiał co tu napisałem?)